Říjen 2013

Co je vlastně Cyberpunk?

22. října 2013 v 20:20 | Lelanka

"Cyberpunk" (česky Kyberpunk) je podžánr Sci-fi. Byl hodně vlivný hlavně v 80. a 90. letech 20. století. Hlavní rolí v něm je - umělá inteligence, informační technologie (augmentace apd.), počítače a většinou bývá "hlavním zlem" velká nadnárodní korporace (NK). Příběh bývá většinou zasažen do dystopického světa (plná chaosu, nebezpečí, drog apd.) a vládne tam ta NK. Prostředí může a často bývá v undergroundovém prostředí ve velkých městech, ale nejen tam. Činnost hackerů, užívání augmentací a nechání si je "na-augmentovat" jsou hlavní činnosti. Tzv. "drsná detektivní škola". Cyberpunk dále charakterizuje nihilistický nádech s dotekem japonské kultury, všudypřítomné drogy a nebezpečí, hrdina s cynickým pohledem na svět (to jsem i já :D) a většinou s kyberimplantáty v/po těle (augmentace). Často ponořený v Kyberprostoru.

Další typické rysy (znaky):
 • Děj se skoro pokaždé odehrává v blízké budoucnosti.
 • Děj se většinou odehrává na planetě Zemi, málokdy jinde, ale většinou v blízkosti Země.
 • Děj se aspoň z části odehrává v kyberprostoru.
 • Děj obsahuje témata a problémy, které alespoň částečně zasahují do současného života a světa. Je prý celkem lehké se (my čtenáři, hráči) s hrdiny ztotožnit. Některé nadnárodní korporace známé v čase napsání díla ještě existují, setkáváme se se staršími postavami, které se narodily ve stejné době jako autor.
 • Prostředí a politická situace je většinou predikcí (tzv. špatnou či dobrou budoucností) na základě současného stavu (dnešního života).
 • Skoro v celé většině případů nejsou předmětem děje mimozemské bytosti či jejich kontakt s lidmi.
 • Většinou se můžeme potkat s umělou inteligencí obdařenými stroji, roboty, kyborgy, androidy anebo s lidmi s implantáty (v sobě, či na sobě) fyzické i mentální povahy (rozšířená reality), virtuálními osobnostmi, avatary a podobně.
 • Protagonistou je většinou morálně nejednoznačná postava.
Historie Cyberpunku:
Slovo kyberpunk vymyslel spisovatel Bruce Bethke, který napsal stejnojmenný příběh. Cyberpunk je odvozený od slova kybernetika (věda o řízení, je spojována s informatikou a robotikou) a punkem. Výraz "Cyberpunk" byl znám už před B. Betkem (hlavně v 40. a 50. let). Například - Samuel R. Delanyho. Mezi předchůdce literárního undergroundu - William S. Burroughs. Ovšem největší průkopník mezi historií Cyberpunku je William Gibson, který napsal dílo Neuromancer, který posunul Cyberpunk do této doby (téměř). Další průkopní díl je od Bruce Sterlinga - Schismatrix (román).
Vývoj a evoluce:
Cyperpunk trvale změnil tvář mainstreamové (hlavní) Sci-fi literatury a přispěl tomu, že zhruba od 90. let 20. století se Cyberpunkové postupy a související témata jako nanotechnologie a technologická singularita (popis pojmu bude v jiném článku) staly její běžnou součástí. Silně "ovlivnění" spisovatelé (autorové všeho možného v Cyberpunku) jsou např. Neal Stephenson nebo Dan Simmons.

Cyberpunk se v 90. letech zčásti "rozpustil" v mainstreamu a zčásti rozdělil do několika dalších podproudů, řízených většinou tou kterou vizí budoucnosti. Mezi některé "potomky" kyberpunku patří například cypherpunk, biopunk, steampunk nebo postcyberpunk. (vysvětlivky dodám v jiném článku)
Spisovatelé Cyberpunku (režisérové, autoři - bude dodáno později)
 • Rudy Rucker (?)
 • Bruce Sterling - Schismatrix (Američan)
 • William Gibson - Neuromancer (Američan)
 • Neal Stephenson (Američan)
 • Dan Simmons (Američan)
 • Sergej Lukjaněnko - Bludiště odrazů (Rus)
 • Masamune Širó (?)
Čeští spisovatelé:
 • Miroslav Žamboch - Líheň (1 - Smrt zrozená v Praze, 2 - Královna smrti)...
 • Jiří Brossmann- Zákony silnějšího...
 • Jan Janda (spisovatel) - Hacker - Odvrácená tvář života, Zločinci na síti...
 • Jiří Walker Procházka - navazující povídky Rox'n'rollu, Pražský průnik, Kybernátor, Jackův konvoj...
Zdroje: Wikipedie, Cyberpunk.net (fórum), Cyberpunkers.com
Toto je pro ty, kteří úplně nevědí co je vlastně Cyberpunk. Popravdě, já jsem sice věděla (tak trochu) o čem ten Cyberpunk vlastně je, ale několik detailů a informací jsem neznala. :)

PRAVIDLA !!!

19. října 2013 v 23:38 | Lelanka
Nechtěla jsem tenhle "článek" ani vytvářet, ale to se mi bohužel nepodařilo. Pravidla jsou všude a to i na mém blogu. Na každém blogu/webu. Rozhodně co bych tu nechtěla slyšet, vidět, snášet atd. je/jsou:
 • Reklamy, spamy a viry - moje PC není tak silné, proto každý malý vir/spam mi ho celkem dost zpomalí a proto bych byla vděčná, kdybyste jsem nedávali reklamy atd.
 • Spřátelování - nevadí mi, ale když si mě chcete přidat do FAVE-BLOGŮ, tak se mě prosím zeptejte. Bude to tak lepší pro všechny :)
 • Kladení až moc osobních otázek - to je třeba kde bydlím (upřesněně), jak se jmenuji celým jménem (i příjmení) apd.
 • Vulgární komentáře/projevování - je pravda, že i mě to někdy ujede, ale není slušné psát např. na cizí blogy jak jsou hnusné, urážky majitelů blogů, napadání atd. Už jsem to zažila a ráda bych už tomu předešla napořád. Když se vám něco nelíbí, tak mi to klidně můžete napsat, ale slušně.!
 • KOPÍROVÁNÍ --- to je to nejhorší a to co nejvíc nesnesu. Mnohé články které píšu mi trvají dlouho, až se tenhle blog rozdjede naplno, tak mi klidně článek (či překlad) zabere ba hodinu, dokonce i více hodin. Já když něco kopírují, tak pokaždé uvedu ZDROJ. Nikdy jsem si nedovolila kopírovat cizí články, protože blogování, i když vypadá, že není náročné, tak je a to hodně a tzv. "spolucítím" s ostatními blogery. Když se zeptáte a uvedete Zdroj, tak to vůbec nevadí. Aspoň né mě. :)
Pff...To byla fuška :D Napsat toto a přemýšlet nad tím....teď mám na dlouhou dobu vystaráno.

V CD Projektu jsou 3 týmy, Zaklínač 3 je ten hlavní

18. října 2013 v 22:23 | Lelanka
Nejdůležitějším a nejvíc očekávanějším pro CDPRED je Zaklínač 3 a ten je hlavní priorita. Hned za ním je druhý tým na Cyberpunk 2077 (na který si ještě dlouho počkáme). Zdroj: - sdělil Rafal Jaki

Ten nám sděluje, že jak to vypadá s prací, vývojem a organizací obou her. Cyberpunk 2077 se tedy objeví nejspíše i na next-gen platformy, což už víme. Zaklínač 3 je sice stále tím hlavním titulem, ale na Cyberpunk se prý nezapomíná. CDPRED se prý postupně rozrůstá o další členy a teď má k dispozici 210 vývojářů. Ti jsou rozděleni do třech týmů. Největší je červený (Zaklínač 3), druhý je černý a je menší (pochopitelně Cyberpunk 2077). Třetí tým pracuje na enginu, na kterém hry budou vytvořené.

Sám R. Jaki už přemýšlel o speciálních vymoženostech do Cyberpunku 2077. Podle neofficiálních informací mají přibýt ještě další 2 menší, ale velmi kvalitní hry okolo 20 hodin hraní každá.

Fan OST

4. října 2013 v 21:15 | Lelanka
Na Youtube jsem narazila na Fan OST pro Cyberpunk 2077. Líbí se mi a taky se mi hodně líbí, že se sice pomalu, ale jistě začíná zvyšovat aktivita všech Fanoušků CDPRED i jejich her (samozřejmě).
Název:
Cyberpunk 2077 OST- Wake up and see lasers in my steam (night city calls)

Další měsíc je tu...

1. října 2013 v 21:26 | Lelanka
Další měsíc je tu, ale nějaké novinky, videa a obrázky o Cyberpunku 2077 nepřibyly. Bohužel musíme stále čekat, ale to je "normální". Proto Vám přeji ať si tenhle měsíc užijete o něco více a hlavně když už je podzim, tak ať je hezký. A kdo hraje, tak ať paří jen jak dlouho může. :-)